Porota

Jan Kučera (dirigent, skladatel a klavírista)

Dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera patří mezi nejvšestrannější české umělce. Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén. Plodná je i jeho tvorba v oblasti aranžérské – je autorem symfonických úprav písní Jaroslava Ježka a několika symfonických suit složených z písní a melodií z českých filmů.

Jako dirigent pravidelně spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru provedl nebo natočil více než sto symfonických skladeb soudobých autorů, často v premiéře. V letech 2002–2010 byl jeho hlavním působištěm Symfonický orchestr Českého rozhlasu, s nímž provedl řadu abonentních koncertů, natočil mnoho nahrávek, vystoupil například v Musikverein ve Vídni či během japonského turné. Spolupracuje rovněž se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, s nímž provedl například Smetanovu Mou vlast, Janáčkovu Glagolskou mši či Beethovenovu Symfonii č. 9 „S Ódou na radost“. S FOK rovněž od roku 2014 pravidelně diriguje a moderuje koncerty ve Valdštejnské zahradě.

Působí i na operní scéně. Na Nové scéně Národního divadla v Praze nastudoval dvě krátké opery Dmitrije Šostakoviče – Antiformalistický jarmark/Orango a ve světové premiéře svoji komickou operu Rudá Marie, komponovanou na námět kultovního rozhlasového seriálu Rodinka Tlučhořových autorů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. V lednu 2016 nastudoval v Národním divadle operu La Cenerentola Gioacchina Rossiniho. 

V roce 2023 uvedlo Národní divadlo jeho operu Don Buoso

Je autorem baletů Tři mušketýři a Zkrocení zlé ženy. Svoji všestrannost naplno projevil v projektu Wanted, kde společně s Dagmar Peckovou a Epoque Orchestra v pražské Lucerně osmnáctkrát uvedli scénickou podobu písní Kurta Weilla. 

Dirigoval rovněž nové nastudování výpravné scénické podoby Mše Leonarda Bernsteina.

Jeho skladby provedla Česká filharmonie, Národní divadlo v Praze, Lotyšské Národní divadlo Riga, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a řada dalších divadel a orchestrů.

Věnuje se rovněž tvorbě pro děti – dětská opera Perníková chaloupka a množství dětských písniček.

V letech 2015-2021 byl angažován jako šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru.

Dipl. Um. Pavla Zumrová (operní pěvkyně, pedagog)

ředitelka HAP PZ, zakladatelka soutěže ALLEGRO, organizátorka Mezinárodního festivalu dětí

Monika Brychtová (operní pěvkyně, vedoucí pěveckého oddělení Státní konzervatoře v Praze)

MgA. Daniela Šťepánová (vedoucí pěveckého oddělení Konzervatoře a střední školy Jana Deyla)

Pěvecká pedagožka a koncertní pěvkyně, na pěveckém oddělení Konzervatoře a střední školy Jana Deyla v Praze působí více jak třicet let. Vedle toho vyučovala rovněž na Konzervatoři v Pardubicích, Pěvecké konzervatoři Praha či hlasovou výchovu na Duncan Centre v Praze. Současně po celou dobu působí na ZUŠ Jižní Město na Praze 4. Byla též opakovaně lektorkou mistrovských pěveckých kurzů pořádaných Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy. Vedle pedagogické práce se intenzivně věnovala koncertní činnosti jak u nás, tak v zahraničí. Dlouhodobě spolupracuje s Mezinárodním pěveckým centrem A. Dvořáka v Karlových Varech, jednak jako členka odborného kolegia ředitele, dále pak jako členka poroty Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka či celostátního kola dětské pěvecké soutěže Karlovarský skřivánek, je organizátorkou celopražského kola pěvecké soutěže Karlovarský skřivánek. Zvána byla opakovaně i do poroty mezinárodní Duškovy pěvecké soutěže, soutěže Mládí a B. Martinů v Poličce, Soutěže L. Janáčka v Ostravě či Mezinárodní pěvecké soutěže Imricha Godina Iuventus Canti ve slovenských Vráblích.

Jana Chaloupková (pěvecká pedagožka)

Jarmila Chaloupková studovala zpěv na AMU v Praze u doc. Karla Bermana a soukromě u doc. Soni Kresákové. V průběhu let se účastnila řady interpretačních kurzů, mimo jiné na West Dean college (Anglie) pod vedením Evelyn Tubb či na MLŠSH ve Valticích pod vedením Poppy Holden či Nigela Rodgerse. Je držitelkou 3. ceny z mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Od roku 2010 na metodice výuky zpěvu spolupracuje s italským pedagogem Antoniem Carangelem. Jako koncertní umělkyně vystupuje od roku 1984 po současnost, dosáhla významnou uměleckou kariéru v tuzemsku a v zahraničí, pravidelně vystupovala ve Francii, Německu, i v USA. V minulosti spolupracovala s různými komorními ansámbly, pořádala pěvecké recitály s doprovodem varhan nebo cembala, např. s Českým strunným duem, Telemannovým kvartetem, se svými uměleckými partnery varhaníkem Josefem Popelkou, cembalistkou Ivanou Jandovou-Bažantovou a v posledních 15 letech s anglickým loutnistou Brianem Wrightem. Jarmila Chaloupková je zkušenou pěveckou pedagožkou, a to v oblasti klasického i popového zpěvu. Své první pedagogické zkušenosti získala během svého působení na Konzervatoři v Pardubicích. Později vyučovala zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze, kde byla zároveň po dobu 13 let vedoucí pěveckého a muzikálového oddělení. V roce 2005 a 2006 působila jako hlavní hlasová poradkyně soutěže Česko hledá superstar. Od roku 2009 vyučuje klasický sólový zpěv na Konzervatoři v Pardubicích, od roku 2017 pak vyučuje klasický zpěv také na Konzervatoři Jana Deyla v Praze. Mimo to v posledních letech působí také jako lektorka registrovaných odborných pedagogických seminářů o výuce populárního i klasického zpěvu pro učitele zpěvu na ZUŠ v České republice a je pravidelně zvána do porot pěveckých soutěží v Olomouci, Praze a Karlových Varech. Mnozí její žáci dosáhli řady vítězství a významných úspěchů v národních i mezinárodních pěveckých soutěžích. Její student Petr Nekoranec byl na základě výhry hlavních cen na světových soutěžích (Toulouse, Barcelona, Oslo, Vídeň) a úspěšných předzpívání přijat ke dvouletému studiu v operním studiu při Bavorské státní opeře v Mnichově a dále absolvoval také dvouleté studium v operním studiu Metropolitní opery v New Yorku. Dnes je sólistou operních domů ve Stuttgartu a v Mnichově. Její studentka Kristýna Kůstková byla v únoru 2018 na základě úspěšného předzpívání přijata ke dvouletému magisterskému studiu na Mannes University v New Yorku do třídy Diany Soviero. V posledních 10 letech úspěchy jejích dalších studentů v Čechách i v zahraničí řadí J. Chaloupkovou k velmi úspěšným pedagogům operního zpěvu v tuzemsku.

Martina Bauerová (operní pěvkyně)

Absolventka Pražské konzervatoře. Mnohaletá sólistka Národního divadla Praha. Host Teatra Nacionál de S.Carlos (Lisabon),Teatro Real (Madrid), Teatro Massimo Bellini (Catánie- Sicílie), Royal Opera House Covent Garden (Londýn).Často spolupracovala se Symfonickým orchestrem BBC v Londýně( například v rámci festivalu Proms v Royal Albert Hall, nebo nahrávka pro Deutsche grammophon opery L.Janáčka). V současné době se věnuje koncertní a pedagogické činnosti. 9 let byla pedagogem pěveckého oddělení na Mezinárodní konzervatoři z toho 2 roky vedoucí pěveckého oddělení MK. Nyní vyučuje na Slovanském gymnáziu a v ZUŠ Mníšek.

MgA. Lubor Cukr (režisér)

Operní režii vystudoval na HAMU v Praze. V letech 1999–2016 působil ve Státní opeře Praha a v Národním divadle, kde spolupracoval s mnoha věhlasnými zahraničními režiséry. Poslední roky vedl uměleckou správu Státní opery. V letech 2017-2019 byl šéfem opery Slezského divadla v Opavě.

V roce 2009 připravil ve Státní opeře Praha rekonstrukci původní inscenace Dominika Neunera Verdiho Otello z roku 1991 a v roce 2011 režíroval novou produkci Verdiho Trubadúra. Pro Dětskou operu Praha v roce 2003 nastudoval operu Jana F. Fischera Hry a o dva roky později operu Kominíček Benjamina Brittena, s použitím vlastního překladu a vlastních textů. Nabídku další inscenování tohoto Brittenova titulu přijal v roce 2011 v Národním divadle moravskoslezském. V roce 2006 režíroval pro Operu MozArt scénografickou rekonstrukci opery Don Giovanni ve Stavovském divadle. Lubor Cukr pracoval také často v zahraničí (Opéra de Nice, Opéra de Toulon, atd.). V roce 2008 režíroval v Opera de Nice Mozartovu operu Figarova svatba. S dirigentem Robertem Jindrou uvedl také oceňovanou inscenaci prvotiny opery Richarda Wagnera Víly ve Štátnom divadle Košice, která se v roce 2017 umístila na 3. místě v anketě Opera Slovakia, a také získala nominaci na cenu Dosky. Od roku 2003 je členem Académie Desprez, association française pour le rayonnement du Théâtre du Château de Drottningholm et du Musée Suédois du Théâtre. V letech 2013-2017 spolupracoval s Konzervatoří Pardubice a od roku 2011 spolupracuje s Hudební Akademií Praha. Ve Slezském divadle Opava režíroval Mozartovu operu La clemenza di Tito (2010), Dvořákova Čerta a Káču (2013) a Čajkovského Evžena Oněgina (2014), Mascagniho Sedláka kavalíra (2016), Orffovu Chytračku (2017), Verdiho Falstaffa (2017), Gluckovu Ifigénii na Tauridě (2018), Smetanovu Prodanou nevěstu (2018) a Weberova Čarostřelce (2019).

Valentina Shuklina (dirigentka, skladatelka a pianistka)

Od sezóny 2015 působí v baletu ND Praha jak korepetitor a dirigent (představení Leonce & Lena, Čarodějův Učeň). Spolupracuje s Divadlem F. X. Šaldy v Liberci jako dirigent v inscenacích Šípková Růženka, Kateřina z Riedenbergu. Dirigent a umělecký vedoucí souboru Tichá Opera, s kterým absolvovala řadu vystoupení na festivalech v ČR i zahraničí: Opera 2013, Jihlava Mahler 2013 a 2015, Trutnovský Festival, Cypria 2011 a 2015, Mezinárodní Festival Dětí 2016 a 2017 a další. Dlouhodobě spolupracuje s HAP PZ jako dirigent a pedagog.

Renée Nachtigallová (operní pěvkyně, ředitelka OHD Praha, pedagožka Mezinárodní konzervatoře Praha a ZUŠ)

Anna Novotná Pešková (dirigentka, sbormistryně, hlasová pedagožka)

Anna Novotná Pešková vystudovala Pražskou konzervatoř, obory klasický zpěv a dirigování. Již za dob studií započala svojí pěveckou, dirigentskou i pedagogickou dráhu. Jako zpěvačka vystupuje v mnoha operních, operetních a muzikálových projektech a představeních (Rusalka, Mam’zelle Nitouche, Kocour v botách,…)

V Divadle F.X. Šaldy v Liberci působí jako sbormistryně. Nastudovala zde několik děl českého i světového repertoáru (La Cenerentola, Il trovatore,  Francesca da Rimmini,…).   

Je dirigentkou a sbormistryní Dětské opery Praha, známého souboru vystupujícího na scénách Národního divadla. Bohatá je i její koncertní činnost, a to jak pěvecká, tak dirigentská. 

Na Mezinárodní konzervatoři Praha nastudovala a dirigovala několik operních představení a na Pražské konzervatoři působí jako pedagožka zpěvu v přípravných kurzech pro herce. Učí sólový zpěv a klavír a je pravidelně zvána do porot pěveckých a sborových soutěží.

Zbyněk Drda (zpěvák)

Zbyněk Drda je historicky třetím vítězem pěvecké televizní soutěže Česko hledá SuperStar. Mezi jeho dosavadní největší úspěchy patří například titul Objevu roku v anketě TýTý a v téže anketě se umístil na druhém místě v kategorii zpěvák.

Dále se stal skokanem roku v anketě Český slavík a získal cenu Deska roku za nejprodávanější debutové album roku. Za mnohaletou profesionální kariéru Zbyněk v rámci své vášně procestoval nejen celou Českou republiku, ale reprezentoval naši krásnou zem například v: USA, Rakousku, Uzbekistánu, Tadjikistánu, Rusku, Švédku a mnoha dalších zemích.

V současné době koncertuje se svou novou kapelou, naplno se věnuje muzice a ve volných dnech nejraději maluje, čte a sportuje. Tento romantický tenor ke konci roku 2018 vydal své nové CD Záhadná, kde dokazuje, že mu není cizí ani rockový projev.

Miriam Němcová (dirigentka a skladatelka)

Miriam Němcová začala svou dirigentskou dráhu v šestnácti letech u neprofesionálních souborů. Po absolutoriu Pražské konzervatoře (kompozice a dirigování) a během studia oboru dirigování na HAMU v Praze (mj. u prof. Václava Neumanna), spolupracovala již s řadou profesionálních ansámblů (Sukův komorní orchestr, Karlovarský symfonický orchestr, Filharmonie Hradec Králové, Pěvecký sbor Českého rozhlasu, Pražský filharmonický sbor). V letech 1987-1988 byla stipendistkou České filharmonie u Pražských madrigalistů a několikrát obdržela stipendium na Internationale Bachakademie Stuttgart u prof. Helmutha Rillinga. Po návratu ze stáže v Paříži působila Miriam Němcová v Komorní opeře Praha a v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, kam se po ročním angažmá u Karlovarského symfonického orchestru v roce 1991 vrátila jako šéf opery. Na základě úspěšného nastudování Verdiho Otella v Divadle Antonína Dvořáka v Ostravě jí byla v roce 1993 nabídnuta dirigentská i sbormistrovská smlouva ve Státní opeře Praha,kde dirigovala např. Janáčkovu Její Pastorkyňu, Pucciniho Toscu, Madama Butterfly, Verdiho Maškarní ples, Otella, Nabucca a další.

Od září 1995 je M. Němcová pedagogem a vedoucím oddělení dirigování na Pražské konzervatoři, kde současně řídí symfonický orchestr. V čele tohoto orchestru stojí tedy M. Němcová již přes 27 let a provedla s ním mnoho úspěšných koncertů doma i v zahraničí.

(např. A.Dvořák Requiem, Symfonie e- moll Novosvěteká,G. Puccini Gianni Schicchi, Z.Kodály Tance z Galanty, E.Elgar Sen Gerontiův…. )

Mezinárodní dirigentské kurzy pak vedla např. v Hradci Králové, v jihokorejském Seoulu, v Praze pro Studio lirico.

Kromě toho se věnuje stálé koncertní činnosti u nás i v zahraničí jako hostující dirigent či jako umělecký šéf orchestru Praga Sinfonietta a, pěveckého sboru Vox Pragae. Od roku 2001 je stálým hostem Filharmonie Hradec Králové, s níž nahrála na CD cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany. Hostuje též pravidelně u Karlovarského symfonického orchestru, s nímž provedla např.5.symfonii c moll L.van Beethovena,nebo Římské fontány a Římské pinie Ottorina Respighiho. V září 2021 navázala na tuto spolupráci s KSO  svým gratulačním koncertem k životnímu jubileu s dílem Carmina Burana od  C.Orffa.

V letech  2015-17 M.Němcová  dirigovala Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle na letní stagioně. Bývá  též častým hostem jako sbormistr  u Pražského filharmonického sboru.(s PFS 2017 Izrael Puccini Turandot pod taktovkou  Zubina Mehty,2018 švýcarský  St.Gallen Operní festival – Puccini Edgar,2019 tamtéž Verdi Il Trovatore).

 Po více jak   25 letech se M.Němcová vrátila do liberecké opery, kde v září 2018 nastudovala a provedla Rossiniho Popelku(La Cenerentola) a na jaře r.2019 Netopýra J. Strausse.

Již přes 10 let doprovází se orchestrem vánoční koncerty Lucie Bílé.

Do spektra dirigentských aktivit M. Němcové patří též práce v nahrávacích studiích a provádění   filmové hudby pro mezinárodní produkce.

Na podzim roku 2021 byla M.Němcová  jmenována starostou Prahy 6 čestnou občankou této městské části.

V květnu 2022 v Rudolfinu ve spolupráci s Pražským filharmonickým sborem a s Pražskou komorní filharmonií zazněla  pod taktovkou M.Němcové  Martinů Kytice a skladby L.Boulanger a H.Berlioze, v červnu se  pak pod jejím vedením s Filharmonií Hradec Králové a Pražským filharmonickým sborem uskutečnil Opera Gala koncert  s renomovanými pěvci sopranistkou  Kateřinou Kněžíkovou  a tenoristou Pavlem Černochem. V témže měsíci absolvovala M.Němcová  úspěšný zájezd se Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře na festival  studentských orchestrů v jižní  Francii a na podzim r.2022 s tímto orchestrem provedla Mendelssohnův Sen noci svatojanské, Dvořákova Othella a výběr ze suit z Prokofjevova baletu Romeo a Julie.

V červnu 2023 byla M.Němcová  pozvána opět se Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře  na tourné do Itálie,(Verona, Neapol….), kde mimo jiné provedla Dvořákův Karneval a 9.symf. e- moll „Novosvětskou“ s velmi kladným ohlasem a kritikami.